Zvláštní skupinu mezi papoušky tvoří kakaduové typičtí svou vztyčitelnou chocholkou (mezi ně patří i známá korela). V naší zoo je zastupuje kakadu žlutočečelatý (Cacatua galerita).
Nejvýraznějšími obyvateli voliér je skupina velkých druhů jihoamerických papoušků rodu ara: ara arakanga (Ara macao macao) a ara horský (Primolius couloni). V expozicích jsou dále chovány i menší druhy vzácných jihoamerických papoušků, a to guarouba zlatý (Guarouba guarouba), aratinga zlatohlavý (Aratinga auricapillus aurifrons), aratinga slunenční (Aratinga solstitialis) a amazónek bělobřichý (Pionites leucogater leucogaster).
Ostravská zoo chová především papoušky z Jižní Ameriky. Ty můžete vidět v přední části voliér. Papoušky z Austrálie či Papui najdete, pokud půjdete směrem k zadní části voliér. V největší papouščí voliéře chováme ary arakangy – naše 3 přirozeně odchované samce. Ary arakangy patří mezi větší druhy papoušků, měří až 80 cm a váží okolo 1 300 gramů. Samice snáší obvykle 2 – 3 vejce, ta inkubuje 28 – 30 dnů. Mláďata se líhnou slepá, holá a boudu opouštějí po 3 měsících věku, stejně zbarvená jako dospělí ptáci. Ary dospívají kolem 6 – 8 roku věku a později. Dožívají se 50 ti a více let. V Zoo Ostrava chováme pár ar arakang, který pravidelně vyvádí 1 – 2 mláďata.
Jak papoušek přijímá potravu
Noha papouška má čtyři prsty, jejich postavení prstů je ojedinělé – 1 a 4 prst směřuje dozadu, 2 a 3 prst směřuje dopředu, takže papoušek potravu obejme a podává si jí do zobáku. Kloubní spojení horní čelisti s lebkou je ojedinělé a umožňuje papouškovi pohybovat vrchní části zobáku ze strany na stranu. Tím se zobák stává všestranným nástrojem a slouží nejen ke krmení, ale také ke šplhání a dalšímu pohybu papouška po větvích a po pletivu. Spodní čelist je opatřena vroubky, takže umožňuje papouškovi potravu dávkovat, louskat tvrdé ořechy.
Krmení papoušků v Zoo Ostrava probíhá 2 x denně. Dopoledne dostávají ovoce a zeleninu, vařené kuřecí krky, tvaroh, vařené vejce, ořechy. Odpoledne dostávají směs zrnin.