Papua
Expozice Papua Vám přiblíží tropickou přírodu ostrova Papua-Nová Guinea a představí tamní ohrožené druhy zvířat, zejména ze skupin plazů a ryb. Interiér pavilonu je rozdělen do čtyř expozičních celků znázorňující jednotlivé biotopy papuánské přírody.
1. Písčiny řeky Fly
Tento expoziční celek tvoří velké sladkovodní akvárium, v němž jsou nepřehlédnutelné velké dravé ryby baramundi severní a dva druhy želv. Karetka novoguinejská je podobná mořským karetám, příbuzná s nimi však není. Anglický název karetky (Pig-nosed turtle = želva s prasečím nosem) Vám napoví, jak asi karetka vypadá. Dlouhokrčka Siebenrockova, jak už tentokrát český název napovídá, má nebývale dlouhý krk, který dosahuje až 60 % délky krunýře.
2. Batanta pobřežní mangrove
Velké terárium obývá výrazně zbarvený varan modrý – stromový ještěr s chápavým ocáskem, tilikva obrovská – jeden z největších scinků a agama molucká. V jezírku je k vidění hejno nápadně zbarvených rybek – stříkounů lapavých, kteří loví kořist (hmyz) zajímavým způsobem. Na rozdíl od jiných druhů ryb nečekají, až dopadne potrava na hladinu, ale proudem vody vystříknutým z úst dokáží srazit hmyz sedící na vegetaci nad hladinou. Kořist dokáží zasáhnout na vzdálenost až 3 m.
Na mělčinách a březích upoutají pozornost zvláštní stvoření – lezci. Podobou připomínají spíše ocasaté obojživelníky, jedná se však o ryby přizpůsobené delšímu pobytu na souši, kde se pohybuje pomocí prsních ploutví se silnou svalovinou. Při pohybu si pomáhá i ploutvemi břišními a ocasní ploutví. Dokáže skákat a šplhat (např. po chůdovitých kořenech mangrovů). Na souši však nedýchá atmosférický kyslík, jak by se zdálo, ale kyslík z vody. V žaberní dutině si nosí trochu vody, ze které dýchá žábrami jako jiné ryby. I když tráví na souši většinu času, v případě ohrožení hledá bezpečí ve vodě.
3. Přítok jezera Sentani
Velké terárium s kaskádovitým potůčkem obývá řada druhů deštného lesa z okolí města Popondeta. Ve vodě jsou k vidění drobné bystřinné rybky duhovky lososové. Na souši a velmi často ve větvích se pohybují impozantní a nepřehlédnutelní varani papuánští – štíhlí ještěři s dlouhým chápavým ocasem, kterým si pomáhají při lezení po stromech.
4. Korálové moře
Velké akvárium se slanou vodou představuje pestrost korálových útesů. Žije v něm několik druhů pestře zbarvených ryb, např. králíčkovec liščí, králíčkovec a zástupci bezobratlých. Mezi nimi vynikají žahavé sasanky či ostny vyzbrojené ježovky.
Největším obyvatelem akvária je zástupce druhý paryb a první žralok v Zoo Ostrava. Žralok evokuje u spousty lidí spíše negativní emoce, ten ostravský je však drobný dorůstající délky sotva 1 m a živící se drobnými rybami a bezobratlými. Navíc název tohoto druhu rozhodně hrůzu nebudí, jmenuje se žralůček okatý.
Zajímavý u žraloků je způsob rozmnožování. Jako u všech paryb dochází k vnitřnímu oplození a samice následně kladou oplozená vejce v kožovitých obalech. Samci mají párové pářící orgány (myxipterigia). Velikost vajec je cca 10 x 4 cm. Samice může klást v rozestupu cca 14 dní 20 až 50 vajec celkem (ročně). Mláďata se líhnou cca za 4 měsíce (120 dní), měří cca 15 cm.