Nový druh v Zoo Ostrava: největší orel světa
Do kolekce zvířat Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava přibyl nový druh – majestátní orel východní (Haliaeetus pelagicus). Tak jako u ostatních druhů orlů je samice větší a těžší než samec, váží až 9 kg, samec okolo 6 kg. Rozpětí křídel bývá do 240 cm. Živí se převážně lovem ryb, větších ptáků a savců, nepohrdne ani mršinami. Velikost divoké populace je odhadována na cca 2000 hnízdních párů, a dále klesá. Ohrožen je zejména přeměnou pobřežních biotopů, znečištěním prostředí a nadměrným rybolovem. V Červeném seznamu IUCN je řazen v kategorii zranitelný (Vulnerable). V rámci evropských zoologických zahrad je chován v 29 institucích v počtu 65 jedinců, odchovy mláďat jsou ale velmi vzácné.
Voliéry ptáků Tibetu a Číny znovu otevřené po rekonstrukci
Expozičně-chovatelský komplex tvoří pět voliér, z nichž dvě největší jsou průchozí. Jsou uspořádány tak, jako bychom pomyslně sestupovali z nejvyšších nadmořských výšek himálajských vrcholků až do nížin východní Číny. Každou z voliér obývají ptačí druhy typické pro danou oblast a nadmořskou výšku. Po téměř 20 letech prošly voliéry nutnou rekonstrukcí a opravami. Nyní jsou opět přístupné návštěvníkům.
První mláďata u jelínků vepřích
Jelínky vepří (Axis porcinus porcinus) chováme od roku 2013, ale teprve letos jsme se dočkali narození mláďat. Hned tři laně porodily po jednom mláděti. Chovné stádo můžete pozorovat v expozici Vadtha ni – Chrám gibonů společně s gibony bělolícími. Samčí stádo pak obývá jeden z výběhů safari.
Biodiverzita zoo: Vzácný ptačí host kvakoš noční
Vypadá jako volavka popelavá bez krku. Podobnost není čistě náhodná, oba druhy patří do stejné čeledi volavkovití (Ardeidae). Zatímco volavka se v přírodním areálu Zoo Ostrava vyskytuje poměrně běžně, kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) se zde objevil poprvé. Šlo o mladého jedince, který se zbarvením liší od dospělých ptáků. Ti jsou stříbřitě šedí s černou hlavou a hřbetem a mají výraznou bílou chocholku.
Dvě desítky mláďat husiček ve výběhu plameňáků
První expozici, kterou uvidí návštěvníci po vstupu do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, je výběh plameňáků kubánských (Phoenicopterus ruber), aktuálně se sedmi mláďaty. Nejsou tu ale pouze tito výrazně zbarvení dlouhonozí ptáci, výběh obývají další dva ptačí druhy – husice orinocké (Oressochen jubatus) a husičky vdovky (Dendrocygna viduata). A právě u husiček mohou lidé pozorovat několik párů s celkem 20 mláďaty.