Želvy představují unikátní přírodní dědictví
- Želvy jsou starobylá stvoření obývající naši planetu bezmála čtvrt miliardy let, byly svědky vzestupu i pádu dinosaurů, viděly vzlétnout první ptáky a přihlížely vzniku člověka.
- Vyznačují se ojedinělou tělesnou stavbou, která je natolik charakteristická, že jsou jako „živé tanky“ zcela nezaměnitelné s jakýmkoliv jiným živočichem.
- Nemají žádné blízké příbuzné, představují zcela ojedinělý výtvor evoluce živočichů.
- S výjimkou vysokých zeměpisných šířek a Antarktidy jsou rozšířeny po celém světě, nejvíce jich žije v teplých oblastech.
- Téměř tři stovky druhů současných želv se přizpůsobily k životu v nejrozmanitějším prostředí od vyprahlých pustin až po deštné pralesy, od řek a sladkovodních jezer až po nesmírné oceánské prostory.
- Nejmenší z nich nedosahují ani deseticentimetrové délky, ty největší jsou dvoumetrovými obry o hmotnosti přes půl tuny.
- V přírodních společenstvech své domoviny mají významnou a nezaměnitelnou ekologickou úlohu.
- V mnoha oblastech světa jsou jejich vejce i maso důležitou tradiční potravou obyvatelstva, jejich krunýře jsou využívány jako surovina pro další zpracování, široké uplatnění mají želvy i při výrobě orientálních léčiv.
- V lidech vyvolávají pozitivní emoce, v mnoha kulturách jsou předmětem obdivu jako symbol dlouhověkosti, trpělivosti a moudrosti, jsou cenným přírodním zdrojem s neobyčejným potenciálem pro praktické i teoretické využití.
Želvy v ohrožení – dramatický světový úbytek želv je alarmující a vyžaduje bezodkladná opatření
- V průběhu posledních třech desetiletí čelí želvy hrozbě vymazání ze zemského povrchu. Již v uplynulých staletích člověk bezohledně vyhubil obří suchozemské želvy na mnohých ostrovech, když je masakroval, aby získal „živé konzervy“ na svých zaoceánských plavbách, případně, aby z nich ve velkém vyvařoval tuk.
- V současnosti se decimace želvích populací dotýká všech želv, dosahuje globálních rozměrů a děsivě akceleruje.
- Místa výskytu želv jsou činností člověka poškozována, znečišťována, rozdrobována či úplně zlikvidována a zastavěna, želvy ustupují a platí účet za bezohledný „ekonomický zázrak“.
- Mořské želvy hynou v bludných rybářských sítích, při svém putování oceány umírají po požití itelitových sáčků, které si často pletou se svou oblíbenou potravou medůzami a jejich rozmnožovací pláže si přivlastňuje turistický průmysl.
- Přímý lov želv jako potravy a zdroje léčebných substancí přesáhl možnosti jejich přirozené obnovy a dosáhl neúnosných rozměrů. Navázal se na něj velmi lukrativní a obtížně kontrolovatelný mezinárodní obchod.
- Nejkritičtější je situace v Číně a jihovýchodní Asii. Je odhadováno, že v Číně je každoročně zkonzumováno přes 12 miliónů želv, podle průzkumu v roce 1998 exportoval pouze Vietnam do Číny každodenně 17.400 želv.
- Želvy jsou transportovány krajně nešetrně, namačkané v mnoha vrstvách, často s loveckými háky v ústech či jícnu, aby se zvýšila jejich hmotnost a tedy i tržní cena, bývají násilím nacpány pískem nebo je jim do těl injekčně vpravována voda.
- Plná polovina želvích druhů je v různém stupni existenčního ohrožení, desetina druhů je na samé hranici úplného vymření.
Nebuďme k osudu želv lhostejní!
- Člověk přivedl mnoho želv na hranici vymření, a je to člověk, kdo nyní musí převzít zodpovědnost za jejich záchranu.
- Odborníci z celého světa pod záštitou významných mezinárodních organizací zformulovali „Globální akční plán na záchranu želv“, podle kterého by v tomto úsilí měly sehrát významnou úlohu i zoologické zahrady.
- Želví apokalypsa se stala komplexním problémem ekologickým, ekonomickým, kulturním, politickým i etickým, jehož řešení není možné bez širokého pochopení a podpory veřejnosti.
- Proto 22. září 2004 Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) zahájila pod názvem „Shellshock“ kampaň na záchranu želv.
Cíle kampaně:
- Informovat veřejnost o probíhající děsivé celosvětové krizi želv.
- Povzbudit samotné zoologické zahrady a akvária k práci s ohroženými želvami, protože mnoho druhů želv je dnes ve volné přírodě odsouzeno k zániku již v průběhu několika málo příštích let. Vytvořením „želvích arch“ v lidské péči se mohou tyto druhy zachovat. V budoucnu, když to okolnosti opět umožní, je pak díky tomu bude možné do přírody znovu navrátit.
- Získat finanční prostředky na přímou podporu konkrétních projektů na záchranu želv v jejich domovině, v oblastech, kde ještě mohou být zachráněny. Opatření na záchranu želv nemusí být nákladná. Projekt, který může spasit jeden želví druh před vyhubením, může být uskutečněn s náklady pouze mezi 150 až 300 tisíc Kč!
Příběh želvy ostnité
Jedním z obyvatelů Zoo Ostrava, kterému pobyt v zoo doslova zachránil život, je želva ostnitá. Jedinci tohoto asijského druhu pocházejí ze zásilky směřující do čínských restaurací, která byla v r. 2002 zabavená při celní kontrole pašerákům v Hongkongu. V Číně je každoročně zkonzumováno více než 12 miliónů želv! Tato skutečnost má za následek, že právě zde je želví populace téměř „vyjedená“. Proto jsou želvy dováženy i z jiných zemí jihovýchodní Asie, kde se rovněž situace stává kritickou a mnoho druhů je na pokraji vyhubení.
Zbídačených želviček z Hongkongu se ujala Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a hledala dobrovolníky z řad svých členů – zoologických zahrad, kteří by se o ně postarali. Zoo Ostrava přijala 19 poraněných, parazity napadených jedinců s dýchacími obtížemi, z nichž 10 během 1. roku pobytu následkem velmi špatného zdravotního stavu uhynulo nebo muselo být utraceno. Ostatní se podařilo úspěšně vyléčit a nyní se těší dobré kondici. 1 samečka jsme loni přemístili do Zoo Brno, kde do té doby pobývaly pouze samičky. 6 želviček mohou od letošního jara návštěvníci zoo vidět v novém pavilonu slonů v expozici Indické džungle, 2 jsou umístěny v zázemí zoo.
Želva ostnitá patří mezi suchozemské druhy obývající okolí potoků v chladnějších horských pralesích jihovýchodní Asie, často se zahrabává do listí nebo hrabanky. Mláďata jsou více vázána na vodu. Okraj jejich krunýře je po obvodu lemován ostnitými výrůstky (odtud název), u dospělců se krunýř postupně zaobluje. Ostny mláďatům zřejmě slouží jako ochrana před nepřáteli, kterých mají malé želvy celou řadu. Navíc jejich rozmnožovací cyklus (doba od vylíhnutí po pohlavní dospělost) je jako u všech ostatních druhů želv poměrně dlouhý, což jsou důvody, proč se želví populace tak rychle zmenšují a nejsou schopny odolávat náporu sběračů a pašeráků, kteří je v honbě za ziskem bezohledně plení.
Stejně jako jiné zoologické zahrady se také my snažíme našim návštěvníkům přiblížit problematiku ohrožených druhů zvířat a motivovat je k většímu pochopení a ochraně přírody.
V srpnu 2004 jsme slavnostně otevřeli expozici Krasového potoka pro čtyři druhy vzácných evropských želv (želva zelenavá, želva žlutohnědá, želva vroubená a želva bahenní). Slavnostní otevírání proběhlo za účasti slabozrakých a nevidomých návštěvníků, kteří želvy do expozice vypustili. Součástí expozice je také informační tabule, která informuje o problematice ohrožení suchozemské i vodní populace evropských želv.
V rámci kampaně Shellshock jsme tuto expozici v srpnu 2005 rozšířili o „želví kout“, který má pomoci nových informačních tabulí přiblížit celosvětovou krizi želví populace. Součástí koutku je i instalovaný krunýř želvy obrovské.
Vzdělávání a osvěta je důležitou součástí naší práce
Abychom kampaň Shellshock přiblížili nejen návštěvníkům zoologické zahrady, uspořádali jsme společně s Mladou frontou DNES letní prázdninovou soutěž pro děti. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích – tvořivá (o nejlepší papírový model želvy) a vědomostní (o správné vyluštění tajenky), kdy děti hledaly odpovědi v tématických článcích pravidelně vycházejících v novinách.
Po ukončení soutěže jsme papírové modely želv převezli do Bristolu na výroční konferenci EAZA, kde byly vydraženy na podporu kampaně Shellshock.
Shellshock EAZA Turtle & Tortoise Campaign byla oficiálně ukončena během valného zasedání na výroční konferenci EAZA v Bathu 9. září 2005. Při této příležitosti byly zveřejněny předběžné výsledky kampaně. 120 členů EAZA a několik nečlenů společně shromáždilo částku ve výši 250.058,60 Euro. V nadcházejících měsících bude většina této částky rozdělena mezi vybrané in-situ projekty.
Další vývoj můžete sledovat na www.eaza.net.