Palmový olej - i náš problém
Palmový olej má v posledních letech obrovské využití po celém světě. V jihovýchodní Asii se vyrábí 85 % světové produkce palmového oleje, a to na ploše zdravých tropických lesů, které jsou vykáceny nebo vypáleny. Palma olejná přitom není přirozenou součástí pralesa, je to nepůvodní zemědělská plodina pocházející ze západní Afriky.
Palmový olej velmi pravděpodobně jíte a používáte každý den. Z 80 % se používá v potravinářském průmyslu, zbývajících 20% připadá na ostatní odvětví. Nejčastěji jej nalezneme v těchto výrobcích: margaríny, tuky na smažení, majonézy, omáčky, chipsy, sušenky, pečivo, koláče, čokolády, zmrzliny, mýdla, šampóny, krémy, tělová mléka, pleťové vody, rtěnky.
Od 13. 12. 2014 musí dle nařízení EU výrobci na etiketách potravin uvádět konkrétní druh rostlinného oleje, což do té doby nebylo povinné. Je tedy velmi snadné zjistit, zda výrobky, které nakupujete, obsahují palmový olej či nikoliv. Bohužel u kosmetických výrobku a drogerie zatím neexistuje nařízení, které by běžnému spotřebiteli orientaci ve složení výrobků usnadňovalo. Složení je uváděno pomocí názvu skupin chemických látek, za kterými se mohou skrývat, a většinou i skrývají, deriváty palmového oleje.
Palmový olej nejčastěji najdete v těchto výrobcích:
- potravinářství - margaríny, tuky na smažení, majonézy, omáčky, sušenky, pečivo, koláče, čokolády, zmrzliny
- kosmetika - mýdla, šampóny, krémy, tělová mléka, pleťové vody, rtěnky
- kožedělný a textilní průmysl – změkčení kůže, mazivo v textilním průmyslu
- kovoprůmysl – válcování tenkého plechu za studena, ošetření a leštění, výroba speciální oceli
- chemický průmysl – výroba barev, přísada do plastů, gumy, textilu
- ostatní průmysl – biopalivo, mazivo, součást tiskařských barev, přísada insekticidů, fungicidů, napalm (benzín zahuštěný kyselinou palmitovou)
Co má palmový olej na svědomí?
Jak můžeme pomoci?
Více informací najdete na:
Více informací o palmě olejné najdete také ZDE.