Botanické zajímavosti zoo: Modrá hlava draka
Díky teplému květnovému počasí rozkvetlo v areálu ostravské zoo mnoho zajímavých rostlin. Některé patří mezi běžně se vyskytující druhy ať už na zahradách, nebo ve volné přírodě. Některé už však běžné v přírodě nejsou, a to kvůli devastující lidské činnosti. Jeden takový druh právě rozkvetl nádhernými modrými květy. Návštěvníci jej mohou spatřit pouze při komentovaných prohlídkách pěstebních skleníků.
Patří mezi významné rostliny pro hmyz a motýly, ale v české přírodě se již téměř nevyskytuje. V polovině devatenáctého století zněl český název této rostliny dračí hlava ušetnatá (1852 Svoboda). Dnes je známa jako včelník rakouský (Dracocephalum austriacum). Tato vzácná vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae) s velkými modrofialovými květy je jediný původní druh rodu včelník, který roste v České republice. Rostlina se ostrůvkovitě vyskytuje ve Španělsku, Francii, Itálii, Švýcarsku, Rakousku, Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku, v Ukrajině, Turecku a Severním Kavkazu. Jeho výskyt v přírodě je velice vzácný. V ČR patří ke kriticky ohroženým druhům chráněných zákonem (C1r – červený seznam ČR 2017). K ohroženým a chráněným druhům patří i na Slovensku, ve Francii, Itálii, Švýcarsku a Maďarsku, jako silně ohrožený druh je také zařazen do rakouského červeného seznamu.
Je to vytrvalá bylina s uzlovitým a dřevnatějícím oddenkem s přímými chlupatými lodyhami, které dorůstají do výšky 20–40 cm. Má dlanitosečné listy, květenství tvoří koncový lichoklas. Kalich je dvoupyský a koruna je sytě modrá. Plodem včelníku je křídlatě hranatá tvrdka. Rostlina ke zdárnému růstu potřebuje teplé, suché a nezastíněné biotopy, daří se jí ve stepích, na okrajích lesostepí nebo na slunných kamenitých stráních porostlých nízkými bylinami. Je vázána na vápenaté nebo sprašové půdy. V České republice v současnosti roste velmi vzácně na několika místech ve středních Čechách a na jediné lokalitě na jižní Moravě.
Populace v dendrologickém zázemí Zoo Ostrava pochází ze semen, která byla získána v rámci záchranného programu pěstování ohrožených druhů české flóry v botanických zahradách, který realizuje genofondová komise pod záštitou Unie botanických zahrad České republiky. Cílem tohoto programu je konzervace či v lepším případě produkce populací ohrožených druhů rostlin pro jejích zpětný návrat na původní stanoviště ve volné přírodě. Zakládajícími členy komise je kromě Zoo Ostrava i Botanická zahrada Hlavního města Prahy, Botanický ústav Akademie věd České republiky, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Genofondová zahrada Chotěbuz, Botanická a zoologická zahrada Plzeň a Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
10.5.2024Kukang víkend v Zoo Ostrava
7.5.2024Nová partnerka pro samce jaguarundi
6.5.2024První máj v zoo se vydařil
4.5.2024INFORMACE PRO MOTORISTY: Parkování u RBP
4.5.2024Botanické zajímavosti zoo: Něco modrého k snědku