Biodiverzita zoo: Magické vodní plochy
Vodní plochy v sobě ukrývají jedinečné kouzlo. Přitahují pozornost téměř každého a zároveň představují důležitý životní prostor pro mnoho rostlin i živočichů. Většina životních dějů probíhá skrytě, pokud umíme být trpěliví a víme, kam se dívat, může se nám naskytnout zajímavá podívaná.
V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je množství vodních ploch – rybníky, jezírka v expozicích zvířat, lesní tůně, drobné vodní toky. I díky nim je zdejší biodiverzita tak pestrá a bohatá. Desítky druhů obratlovců vodu využívají k pití a ke koupání a dalším desítkám druhů slouží jako místo k rozmnožování či úkrytu a mnohé z nich pak tvoří potravu pro jiné. Jak zachycuje video, letošní „Pták roku 2025“ konipas horský právě nakrmil svého potomka chyceným šidélkem. Naopak stejné šidélko spolu s vážkou plavou jsou nelítostnými predátory veškerého hmyzu. Vynikající postřeh, stejně jako schopnost mávat každým ze čtyř křídel zvlášť z nich činí velmi úspěšné lovce nad hladinou. Totéž platí pro jejich larvy, které loví zase pod hladinou. Kromě larev dalších druhů hmyzu včetně larev komárů si troufnou i na větší kořist, jako jsou pulci či čolci.
Larvy vážek se vyvíjejí většinou 2 roky, zatímco dospělci žijí pouze několik dnů až týdnů. Život pod vodou se nám pozorovat moc často nepodaří. Zato složité namlouvací rituály vážek i šidélek můžeme v areálu zoologické zahrady za pěkného počasí právě v této době pozorovat s jistotou.
17.7.2025Večerní komentované prohlídky
16.7.2025Colours plus
15.7.2025Pavilon Malá Amazonie znovu otevřen
14.7.2025Světový den šimpanzů: připomíná ohrožení i výjimečnost těchto lidoopů.
13.7.2025OMEZENÍ V ZOO